Rapport från Brukslägret den 11-14 maj 2017 i Kloten

Rapport från Brukslägret den 21-24 april 2016 i Kloten
Vi var 21 st ekipage som tränade, sök, spår och lydnad i skogarna runt Kloten.Vädret var typiskt för april-dvs sol, snö, hagel, regn och lite kyligt, men med bra kläder så fixar sig det mesta.
En eftermiddag så fick de som var intresserad prova på Nosework. Anette visade oss grunderna i sporten. Roligt och intressant! Lämpligt för alla hundar och åldrar
Gruppledare för söket var Ulla Torstensson och Sara Perés.
Gruppledaren för spåret var Gunilla Lindblom.
Sveaskog hade avverkat en del av våra favoritbanor i söket, men vi lyckades hitta andra bra banor både i sök och spår.
Som alltid var stämningen på topp!
På kvällen träffades vi och pratade hund och annat skoj. Alltid lika kul att träffa andra riesenägare.
Många var överens om att återkomma nästa år.
Vi tackar alla våra gruppledare och deltagare för en trevlig träningshelg
Vid pennan Kerstin Kindert & Cathrine Löfgren
Klotenlägret 2015
Klotenlägret 2015
Årets Klotenläger genomfördes den 23-26 april.
Vi var 17 st ekipage, både nybörjare och mer erfarna ekipage. Vi hade två sökgrupper och en spårgrupp. Lägret inleddes med en gemensam samling & presentation på torsdagskvällen. Träningen startade på fredagsmorgonen kl 9.00 med avfärd till skogen där resp grupp tränade under dagen. Under eftermiddagen blev lydnad. Kvällen avslutades med en gemensam grillning/middag i storstugan.
Lördagen såg ut på samma sätt som fredagens aktiviteter med bruksträning och lydnad. Gemensam grillning på kvällen. Ett trevligt inslag var att alla deltagare fick plats vid bordet i storstugan.
Under söndagsmorgonen städades stugorna ut. Vid 9.30 samlades alla deltagare för färd ut till skogen för lägrets sista träningsdag. Resp grupp tränade i skogen och på eftermiddagen blev det avfärd hemåt.
Sammanfattningsvis har vi haft en trevlig och givande helg med hundträning och gemenskap. Vi får även tacka våra gruppledare Sara Perés och Ulla Thorstenson.
Rapporten skrevs av Cathrine Löfgren
Info.ansvarig SSLO
Bilder från Klotenlägret 2015
Klotenläger 2014
Årets Klotenläger genomfördes 1-4 maj.
Rapport från Klotenlägret den 25-28 april 2013
Sökhundsgruppen var uppdelad på två träningsgrupper. Där var det Sara Perés som tog hand om en av dessa och undertecknad tillsammans med min fru Maria Glamsare som hade den andra gruppen. Grupperna bestod av åtta ekipage i grupp A och nio ekipage i grupp B.
Grupp A
Puma & Maria Glamsare/Hans Glamsare (gruppledare)
Malte & Helena Ekstrand Winnie & Eva Lena Nilsson Hundra & Pia Stråk
Rusa & Elisabeth Åselius
Olle & Lena Källman
Neo & Heidi Hammarling
Rex & Lars Bivstedt
Grupp B
Aino & Sara Perés (gruppledare)
Chili & Sara Flodin
Jaffa & Bosse Eriksson
Opus & Ing-marie Forsberg
Orkan & Ann-katrin Vicente
Sigrid & Kerstin Kindert Sjölander
Zippe & Anette Nordahl
Darcy & Maj-Brith Schartau
Dagny & Lisa Björke
Lägret startade upp på torsdagen den 25 april på eftermiddagen med att alla ekipagen installerade sig i sina respektive stugor som vi hade bokat till detta läger som till antalet var sex stycken. Det var två ekipage som bodde i egen husvagn på parkering alldeles intill stugbyn. Tillsammans med medföljare var vi totalt 17 personer som deltog på lägret.
På torsdagskvällen invigdes lägret med en lättare presentation av oss deltagare. Och grupperna gicks igenom för att förtydliga indelningen dem emellan. Träningen startade upp på fredagsmorgonen med gemensam färd ut till skogen klockan 9.00. Grupperna tränade sedan mer eller mindre under hela dagen och avslutade eftermiddagen med uppletande eller ett lydnadspass på fotbollsplanen i Kloten Fritidsby. Dagen avslutades med att vi grillade tillsammans ute på gårdsplanen framför stugorna.
Sedan vidtog dagens aktiviteter med att några tog ett glas vin eller öl tillsammans och pratade både hund och annat.
Lördagens träning var sedan en upprepning av fredagens aktiviteter, så även kvällsysslorna.
Söndagen inledes med att samtliga städade ur sina stugor och när vi var klara med det så påbörjades hemfärden, men med ett stopp på vägen för att avsluta den så trevliga helgen med ett träningspass till för oss alla. Och om jag själv får säga det så var det ett lyckat helgläger, med både strålande väder och trevligt sällskap i skogen. Nu får lägerbestyren vila till nästa år. Om alla ni deltagare vill och kan.
Rapporten skrevs av
Hans Glamsare ordförande SSLO